Sukcesja w firmie

Jesteś gotowy na przekazanie firmy kolejnym pokoleniom?

Sukcesja w firmie – przeprowadzamy pełny proces. Zabezpieczenie wspólników, planowanie przekazania firmy kolejnym pokoleniom. Zapewniamy wsparcie prawne oraz notarialne. 

Umów się z doradcą

79 %

Właścicieli firm w Polsce nie ma uregulowanej sukcesji w firmie. Firma nie jest chroniona przed następstwami zdarzeń losowych wspólników lub właścicieli.

38 %

Wspólników spółek w Polsce posiada niepełnoletnie dzieci. W razie śmierci przedsiębiorcy funkcjonowanie firmy jest uzależnione od decyzji sądu rodzinnego i znacząco ogranicza procesy decyzyjne.

30 dni

To maksymalny czas wypłaty świadczenia z polisy ubezpieczeniowej właściciela firmy. Polisa zabezpiecza dalsze funkcjonowanie firmy oraz spłatę zobowiązań.

2 lata

Spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy mogą prowadzić firmę po śmieci jeżeli w firmie został ustanowiony zarządca sukcesyjny.

Sukcesja w firmie

Sukcesja w firmie powinna zapewnić ciągłość firmy i rozwój dla kolejnych pokoleń. Daje nam kontrolę nad tym, jak przedsiębiorstwo, które budowaliśmy od podstaw, będzie zarządzane. W jakim kierunku będzie się rozwijać po naszym odejściu.

Forma prawna 

Dobór formy prawnej powinien uwzględniać́ nie tylko stan obecny, lecz także planowane zmiany właścicielskie w toku procesu sukcesji. Każdy z interesariuszy w procesie sukcesji może mieć inne priorytety w zależności od prowadzonej działalności.

Prawo spadkowe

Prawo spadkowe w firmie, powiązane jest ściśle z prawem rodzinnym, które reguluje własność w małżeństwie, czyli ustala, co do kogo należy i w konsekwencji wchodzi do spadku po danej osobie.

Reguły spadkowe

Dziedziczenie, zachowki, testamenty, podział majątku, ubezpieczenie wspólników.

Śmierć przedsiębiorcy lub inne zdarzenia losowe mogą doprowadzić do upadku firmy.

Ubezpieczenie wspólników i interesów firmy.

Ubezpieczenie wspólników jest przede wszystkim zabezpieczeniem interesów samej firmy. Budowanie pozycji i renomy spółki zajmuje często wiele lat ale to wszystko może się zawalić nagle poprzez śmierć właściciela firmy lub jednego ze wspólników. Zadbaj o sukcesję w firmie.

Sukcesja w firmie. Utrzymanie ciągłości działania firmy

Aby zabezpieczyć  ciągłość działania firmy, warto mieć plan zabezpieczenia, który uchroni interesy rodziny oraz samego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że kroki konieczne do podjęcia różnią się w zależności od formy prawnej prowadzonego biznesu.

Zabezpieczenie zobowiązań oraz spadkobierców

W razie śmierci przedsiębiorcy lub jednego ze wspólników w firmie, odpowiednie ubezpieczenie na życie może zapewnić wystarczające środki na na spłatę zobowiązań kredytowych. Zabezpieczy również spłatę kontrahentów, spłatę pracowników, spłatę spadkobierców zmarłego wspólnika, wykupienie aktywów spółki lub udziałów po nim, opłacenie podatków.

Płynność finansowa w firmie

Wypłata świadczenia poprawia płynność finansową firmy, która w przypadku utraty jednego wspólnika, często osoby kluczowej, może zostać zachwiana. Te środki mogą też zostać przeznaczone np. na rekrutację czy wynagrodzenie profesjonalnego menedżera, czy fachowca z danej specjalizacji.

Sukcesja w firmie. Przykładowe rozwiązanie

Tomasz, 55 lat

Zabezpieczył w firmie sukcesją nagłą. To zbiór rozwiązań prawnych, notarialnych pozwalających firmie przetrwać zdarzenia losowe wspólników.

Dodatkowo zabezpieczył się polisą na życie  500 000 zł
za którą płaci miesięcznie tylko:  359 zł

Wraz z naszym zespołem specjalistów, jest w trakcie planowania przekształcenia firmy oraz planowania sukcesyjnego – czyli przekazania firmy kolejnemu pokoleniu.

** przedstawiona kalkulacja nie stanowi oferty handlowej

KONSULTACJA

Czy warto odwlekać decyzję o planowaniu spadkowym  w czasie?

Na wszelki wypadek.

Zwykle nie myślimy o śmierci, chorobach i związanych z tym problemach dopóki coś się nie wydarzy. Nieszczęśliwe wypadki, poważne choroby lub śmierć kogoś bliskiego skłaniają nas do refleksji. Jednak mimo wszystko nie podejmujemy decyzji by zabezpieczyć majątek firmy na wszelki wypadek.

Zaplanuj za wczasu. 

Zapominamy jednak, że gdy zaczyna się bardzo źle w naszym życiu, zwykle jest już za późno na porządkowanie spraw zawodowych i finansowych. Trudno się spodziewać, żeby w obliczu problemów znaleźć czas na planowanie sukcesji, skoro w sytuacji gdy wszystko było w porządku, tego czasu nie znaleźliśmy.

 

Formy ubezpieczenia właścicieli i wspólników w FIRMIE

Wykupienie przez każdego ze wspólników, bądź przez spółkę ubezpieczenia życia oraz pozostałe zdarzenia losowe, pozwala na szybki dostęp do niezbędnej gotówki i w konsekwencji pozwoli na dalsze optymalne zarządzanie firmą. W takim scenariuszu ubezpieczającym (czyli płacącym) powinna być spółka, ubezpieczonym – wspólnik, a uposażonym, czyli otrzymującym świadczenie od towarzystwa, pozostały przy życiu wspólnik czy wspólnicy.

Sukcesja. Co oferujemy?

Sukcesja. Co dalej?

Więcej o sukcesji

Odwiedź naszą stronę poświęconą tematowi sukcesji i dowiedz się więcej, w jaki sposób możesz skutecznie zabezpieczyć swoją firmę. 

SPRWADŹ

Konsultacja

Zarezerwuj konsultację telefoniczną, spotkanie online lub spotkanie na żywo w doradcą.

Umów konsultację

Kontakt

+48 517 10 10 11
kontakt@all-finanz.pl

KONTAKT