Co to jest ubezpieczenie od utraty dochodu

Do dyspozycji masz wiele rodzajów polis ubezpieczeniowej. Możesz zdecydować się między innymi na ubezpieczenie od utraty dochodu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie w razie wystąpienia braku możliwości podjęcia pracy zarobkowej przez określony czas. Dodatkowa polisa może uchronić Cię przed negatywnymi konsekwencjami będącymi skutkiem braku comiesięcznego wynagrodzenia.

W jaki sposób działa ubezpieczenie od utraty dochodu?

Ubezpieczenie od utraty dochodu to sposób na zabezpieczenie się finansowo na wypadek niemożności podejmowania pracy zarobkowej. W ramach polisy otrzymasz w takiej sytuacji specjalne świadczenie. Jest ono wypłacane przykładowo po wypadku lub w czasie choroby, gdy Twoje zdrowie nie pozwala na pracę. Pieniądze będą wypłacane w przypadku niezdolności do pracy zarówno trwałej, jak i okresowej.

W praktyce wygląda to najczęściej tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca Ci pieniądze pierwszego lub ostatniego dnia zwolnienia, jeśli trwa ono przez co najmniej trzydzieści dni. Warto od razu zaznaczyć, że wysokość odszkodowania nie jest zależna od wysokości uzyskiwanych przez Ciebie dochodów. Ustalasz ją z ubezpieczycielem podczas zawierania umowy (suma ubezpieczenia).

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie od utraty dochodu wraz z wypłaceniem odszkodowania dla bliskich ubezpieczonego w razie jego zgonu na skutek nieszczęśliwego wypadku. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla rodziny, gdy zabraknie w niej jedynego żywiciela. Świadczenie możesz uzyskać nawet za każdy dzień Twojej niezdolności do pracy (niezależnie od stopnia zaawansowania choroby/urazu). Możesz też zdecydować się na ochronę dodatkową, czyli wypłatę odszkodowania przy niezdolności do pracy powstałej na skutek uprawiania sportu.

Dla kogo jest ubezpieczenie od utraty dochodu?

Ubezpieczenie od utraty dochodu jest rozwiązaniem dla każdego, kto pracuje. W niektórych przypadkach wykupienie dodatkowej polisy będzie szczególnie wskazane, dotyczy to między innymi osób wykonujących tak zwany wolny zawód. Na ubezpieczenie od utraty dochodu decydują się przykładowo ratownicy medyczni, pracownicy działający w branży informatycznej. Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia od utraty dochodu.

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, warto zabezpieczyć się poprzez zawarcie polisy od utraty dochodu. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Jeśli pracujesz na kontrakcie, ubezpieczenie od utraty zawodu powstało z myślą o Twoich potrzebach.

Czy warto kupić ubezpieczenie od utraty dochodu?

Pamiętaj o tym, że w razie wypadku lub choroby, gdy nie będziesz mógł wykonywać pracy zarobkowej, nie wystarczy Ci świadczenie z ZUS-u. Zasiłek chorobowy to zaledwie 80% średniego rocznego dochodu. Co więcej, możesz pobierać go przez nie więcej niż 182 dni. Z kolei wiele ubezpieczeń od utraty dochodu to gwarancja wypłaty świadczeń przez kilkakrotnie dłuższy okres, do nawet kilku lat.

Warto wykupić polisę od utraty dochodu, gdy spłaca się kredyt lub ma się inne zobowiązania finansowe. Odszkodowanie pozwoli na bezproblemowe spłacanie rat i opłacanie rachunków. Nie będzie też trudności z utrzymaniem rodziny. Warto wykupić ubezpieczenie od utraty dochodu, aby nie musieć martwić się o koszty związane z kosztowną i długotrwałą rehabilitacją.

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia od utraty dochodu?

Przy wyborze ubezpieczenia od utraty dochodu miej na uwadze okres karencji. Nie zawsze można liczyć na natychmiastową ochronę, czyli następnego dnia od opłacenia składki. Bardzo ważne staje się wykupienie polisy z wyprzedzeniem. Zawsze dopytaj, czy zawiera ona okres karencji przed podpisaniem umowy.

Znaczenie ma także górna granica wieku, do której możliwe jest przystąpienie do ubezpieczenia. Istotny będzie także minimalny okres niezdolności ubezpieczonego do pracy. Najczęściej jest tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe opiera się na zwolnieniu lekarskim. Na jego podstawie stwierdza się, przez jaki okres ubezpieczony pozostawał niezdolny do podejmowania pracy zarobkowej. Minimalny okres niezdolności w większości przypadków wynosi 14 lub 21 dni.

Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty dochodu?

Wysokość każdej polisy ubezpieczeniowej oblicza się indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Na jej cenę wpływa przede wszystkim rodzaj i zakres, jaki obowiązuje. Możesz skorzystać z gotowego narzędzia, jakim jest ubezpieczenie od utraty dochodu b2b kalkulator, który szybko i łatwo obliczy szacowane koszty.

Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby została dopasowana jak najlepsza oferta, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Zawsze można zapytać o dokładną wycenę polisy doradcy, który przygotuje najkorzystniejsze rozwiązanie dla konkretnej osoby.

 

ZAPYTAJ EKSPERTA

Piotr Paczka
Doradca ds. ubezpieczeń i finansów
Tel: +48 517 101 011

kontakt@all-finanz.pl

UMÓW KONSULTACJE
Sprawdź produkty które oferujemy.
EMERYTURA
MAJĄTEK
ZDROWIE
FIRMA
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.