Ubezpieczenie grupowe dla pracowników


Na czym polega ubezpieczenie grupowe w pracy?

W trakcie podpisywania umowy o pracę lub też już w trakcie jej trwania pracodawca może zaoferować swoim podwładnym przystąpienie do grupowego ubezpieczenia.

Czy jest to opłacalna opcja? Nie jest ono obowiązkowe, co nie oznacza tego, żeby zrezygnować z przystąpienia do niego. Tym bardziej że dzięki temu można zyskać szeroką ochronę w przypadku różnych wydarzeń. Oto niezbędne informacje na temat dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, którą można zyskać dzięki zatrudnieniu.

Ubezpieczenie grupowe dla pracowników

Z pewnością wiele osób będzie wychodzić z założenia, że pracodawca chce ich naciągnąć na dodatkowe koszty — co należy ponownie podkreślić — nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Raczej stosowane jest ono jako swego rodzaju nagroda lub też benefit. Wszystko uzależnione jest od opcji, którą pracodawca ma do zaoferowania. Istnieje bowiem możliwość, że składka zostanie pokryta przez niego w całości lub w części, dzięki czemu za całość zapłaci się przysłowiowe grosze.

Są też te przedsiębiorstwa (tych jest zdecydowanie więcej), które oferują możliwość przystąpienia pracownikom do ubezpieczenia grupowego, o ile wezmą oni na siebie wszystkie koszty. Przy czym wartość takiej polisy nie jest duża. Firmy z reguły przy większej ilości osób chętnych są w stanie wynegocjować atrakcyjne warunki cenowe.

Ochrona dla osób zatrudnionych

Wiele osób grupowe ubezpieczenia porównywać może do indywidualnych polis. Fakt, zakres ochrony może być podobny. Przy czym należy mieć świadomość tego, że istnieje jedna różnica w tych ubezpieczeniach. Przy indywidualnej polisie klient ma możliwość dokonania samodzielnego wyboru sumy ubezpieczenia. Grupowe tego nie daje, co jednak nie oznacza możliwości skorzystania z atrakcyjnej oferty.

Na jaką ochronę mogą liczyć osoby zatrudnione? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) i zaoferowanego pakietu. Wśród najczęściej wymienianych przypadków, jeżeli chodzi o ochronę, znaleźć można:

  • narodziny dziecka,
  • śmierć rodziców (wyższa kwota) lub teściów (mniejsza kwota),
  • nagłe zachorowanie dziecka lub jego pobyt w szpitalu;
  • śmierć małżonka
  • nagłe zachorowanie małżonka,
  • całkowita niezdolność do pracy lub możliwość samodzielnej egzystencji.

Jak uzyskać środki finansowe z grupowego ubezpieczenia?

Decydując się na grupowe ubezpieczenie, zawsze należy zapoznać się z OWU — ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To właśnie tam można znaleźć szczegółowe informacje na temat tego, kiedy można liczyć na ochronę i kiedy nie będzie ona przysługiwać. Szczególnie tym drugim danym należy poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby mieć tego świadomość.

Co zrobić w przypadku wystąpienia sytuacji, która została opisana przez TU? Do wyboru są dwie opcje.

Zajście można zgłosić korzystając z pomocy pracodawcy, który w imieniu pracownika będzie kontaktował się z towarzystwem. W przypadku narodzin dziecka, zachorowania, pobytu w szpitalu, na pewno potrzebna będzie odpowiednia dokumentacja medyczna. Bez tego ubezpieczyciel może nie przyznać wypłaty środków finansowych.

Istnieje także możliwość samodzielnego zgłoszenia wydarzenia. Można bezpośrednio skontaktować się z ubezpieczycielem lub też skorzystać z formularza, który dostępny jest na stronie internetowej. Podstawą jest numer polisy, który trzeba podać w każdym przypadku. Potem należy zamieścić informacje do danego wydarzenia, dołączając dokumentację i dane kontaktowe.

Zalety ubezpieczenia grupowego

Czy warto skorzystać z oferty pracodawcy? Z pewnością należy poznać zalety takiego rozwiązania. Wśród najważniejszych korzyści wymienić można niskie koszty zakupu. Nawet jeżeli cała składka ma być opłacona przez pracownika, to z pewnością będzie ona niższa niż w przypadku indywidualnego ubezpieczenia grupowego.

Wśród innych zalet można wymienić:

  • szeroka ochrona ubezpieczeniowa — jak było mówione, wszystko zależy od pakietu, ale ochrona oferowana jest w przypadku wielu wydarzeń, które mogą dotyczyć nie tylko małżonka, ale także życiowego partnera;
  • dodatkowa ochrona — korzystanie z ochrony grupowej nie oznacza tego, że nie można skorzystać z polisy indywidualnej. W ten sposób zyskuje się dodatkową ochronę i większą ilość środków finansowych, które w przypadku nagłego zachorowania stają się ogromnym wsparciem;
  • dostępność dla wszystkich — zdecydowana większość pracodawców korzysta z takich polis grupowych, które na ogół dopasowane są do grona osób. Również, jeżeli chodzi o składkę. Nie ma obaw co do tego, że comiesięczna składka będzie dużym obciążeniem finansowym dla podwładnych;
  • oszczędność czasu — pracownik sam nie będzie musiał przeglądać ogromnej ilości ofert, aby wybrać najkorzystniejszą z opcji. Tak naprawdę ubezpieczenie grupowe sprawia, że wszystko otrzymuje się gotowe i nie trzeba się niczym przejmować.

Zasada działania ubezpieczenia grupowego dla pracowników jest bardzo łatwa do zrozumienia. Należy porządnie przemyśleć kwestię możliwości przystąpienia do ubezpieczenia grupowego.

Zachęcamy także do konsultacji z doradcą, który poprzez wypełniony formularz w naszej zakładce o nazwie ubezpieczenie grupowe kalkulator otrzyma kilka najważniejszych informacji, dzięki którym doradca przygotuje korzystną ofertę.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Piotr Paczka
Doradca ds. ubezpieczeń i finansów
Tel: +48 517 101 011

kontakt@all-finanz.pl

UMÓW KONSULTACJE
Sprawdź produkty które oferujemy.
EMERYTURA
MAJĄTEK
ZDROWIE
FIRMA
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.